První dětské tábory pocházejí pravděpodobně ze Spojených států. V roce 1861 tam první založil Frederick W. Guán. O další rozvoj se zasloužily dětské organizace, hlavně skautské. První skautský tábor se konal už v roce založení organizace 1907, v Čechách byl první v Lipnici v roce 1912. Zásadní význam pro současnou podobu dětských táborů měly i pionýrské tábory. Byly zakládány ve všech státech socialistického bloku, v Sovětském svazu jich bylo na 40 tisíc. Nejznámější byl stále existující tábor Artěk, založený v roce 1925. Za dobu jeho existence jím prošel milion dětí, včetně mnoha z Československa, protože zdejší tábory byly mezinárodní.
Dětské tábory ve světě
Ve Spojených státech řídí tábory (anglicky summer camp) Americká táborová asociace (American Camp Association, ACA). Tábory ACA navštěvuje ročně kolem 10 milionů dětí.Tábory v USA organizují především dětské organizace jako jsou skaut, YMCA a YWCA nebo 4-H.
V Kanadě jsou tábory nejpopulárnější v provincii Ontario. Zhruba dvě třetiny jsou v držení dětských organizací, třetina soukromá.
V Evropě jsou tábory populární v řadě zemí. V Rusku sice došlo po zániku Sovětského svazu k poklesu počtu táborů, ale dosud existuje i mnoho stálých táborů.
Ve Francii navštěvuje tábory (francouzsky colonie de vacances nebo centre de vacances) pravidelně čtvrtina francouzských dětí.
Ve Finsku mají vedle táborů organizovaných skauty nebo sportovními kluby velký podíl tábory pořádané církvemi a jejich odnožemi.
Ve Velké Británii naopak nejsou tábory tak časté, spíš se jedná o aktivity škol a zájmových organizací.
Tábory se pořádají i v některých dalších mimoevropských rozvinutých zemích.
V Číně většinu táborů organizuje vzdělávací vládní středisko, ale také roste počet soukromých, otevřených pro děti z nejrůznějších vrstev a regionů. Zvláštností Indie je program Youreka, osmidenní vzdělávací program pro děti od 9 do 15 let, využívající přírodní scenérie Himálaje.
Barbora Benešová, za pomoci www.wikipedia.cz