V minulém vydání jsme se věnovali výběru lyžařské obuvi, teď se pokusíme nastínit, na co si máme dávat pozor při výběru lyží.
Asi jeden z největších nesmyslů při výběru lyží je polemizování, zda ta či jiná značka je lepší než ta druhá. Debaty na svahu o tom, že to, co mám na nohách za značku lyží, je hrůza, protože například to, „že špatně drží na tvrdém podkladu“, neznačí převážně špatného výrobce, ale pouze špatný výběr modelu v kolekci tohoto výrobce.
Dá se říci, že každý výrobce lyží má dnes připraveny modely počínaje od lyží pro svátečního lyžaře až po speciální modely World Cup Edition. Na nás je pouze výběr dle naší zdatnosti, váhy a požadavků týkajících se např. točivosti a chování v různých podmínkách.
Rádius a rozměry
Velmi zavádějící je výběr lyží dle jejich rádiusu prokrojení. Samozřejmě platí, že více prokrojená lyže se bude lépe pohybovat v krátkém oblouku, ale více bychom si měli všímat šíře špičky, středu a patky lyží. Všechny tyto hodnoty najdete nejčastěji na patkách lyží. Pokud jde o rádius, tak v dnešní době mezi nejvíce prokrojené lyže patří „slalomy“ s rádiusem cca od 11 m po 13 m a mezi nejméně prokrojené „obřačky“ s rádiusem cca 18 m až 21 m dle délky lyže a výrobce. Šířka špičky lyže ovlivňuje rychlost najetí do oblouku, šířka středu lyže chování lyží v různých sněhových podmínkách a šíře patky lyže rychlost výjezdu z oblouku.
Šířka středu lyže
Módou v posledních letech je stálé rozšiřování lyží. To má za následek lepší chování v neupraveném terénu a podstatně větší toleranci chyb lyžaře. Problém nastává u širších lyží nižší cenové relace, kdy tyto měkčí varianty nejsou schopné nabídnout dostatečnou torzní tuhost a jejich chování je na tvrdém podkladu velmi nestabilní.
Co nám tedy napoví šířka středu lyže a do jaké kategorie nám lyže výrobci třídí?
Střed lyže 65 až 69 mm
Převážně kategorie „obřaček“ a „slalomek“ – výborné chování na zledovatělém podkladu a tvrdé upravené pistě, minimální tolerance chyb. Lyže vhodné převážně pro vysoce sportovní lyžaře na upravené sjezdovky. Pánskou volbou u „slalomy“ je většinou délka 165 cm a u dámy 155 cm. Co se týče „obřačky“, zde se doporučuje délka lyže ve výšce lyžaře až po + 5cm nad jeho výšku.
Střed lyže 69 až 76 mm
Nejširší spektrum v kategorii modelů řady “Allround“ přes “Crosscarve“ až po “Allmountain“. Převážná řada výrobců zařazuje do kategorie “Allround“ modely nižší cenové relace, tedy měkčí modely vhodné pro vysloveně turistické lyžování a pro nižší váhovou kategorii lyžařů. “Crosscarve“ modely spolu s “Allmountain“ jsou velmi oblíbenými kategoriemi pro svoji největší univerzálnost. Tyto dvě kategorie se velmi prolínají a zpravidla platí, že modely kategorie “Allmountain“ se více hodí do neupravených podmínek a na občasné zabloudění mimo upravenou sjezdovku díky širší koncepci. Ve vyšší cenové relaci jsou schopny kategorie “Crosscarve“ a “Allmountain“ nabídnout i špičkové držení na tvrdém podkladu a velkou stabilitu ve vysokých rychlostech pro vysoce sportovní lyžaře. U těchto kategorii se většinou volí délka lyže 5 až 15 cm od výšky postavy dle požadavků na točivost lyže nebo požadavků na stabilitu v delším oblouku. Kratší lyže samozřejmě lépe točí, ale v delším oblouku je méně stabilní. V případě, že jste dobří lyžaři, nebojte se rozhodně délek spíše u horní hranice 5 cm od výšky postavy. Doba výrazného zkracování lyží naštěstí končí a pod bradu patří doopravdy pouze “slalomka“.
Šíře středu lyže nad 80 mm
Modely lyží označované jako “Freeride“. Ideální volba do prašanu a mimo upravené sjezdovky. Zde se délka lyže volí i přes výšku postavy z důvodu větší plochy, která umožňuje lepší chování v měkkých podmínkách.
Další rady vám přineseme v dalším čísle.
Martin Novotný